Iako će vodostaji reka, a pre svega Dunava, još rasti, Apatin za sada nema razloga da se plaši, jer je nivo reka takav da nas od eventualnih vanrednih mera deli blizu tri metra.
I rukovodilac dbrane od poplava u Javnom vodoprivrednom preduzeću „Vode Vojvodine“ Mirko Galonja potvrdio je danas da je evidentno da će poplavni talas iz centrane Evrope stići u Srbiju tek sutra osnosno 6. juna i narednih dana, ali da se ne očekuju veće poplave, niti da će izazvati veće probleme. Inače, prema prognozama RHMZ Srbije vodostaji na Dunavu će biti u većem porastu narednih osam dana sa prevazilaženjem granica redovne odbrane od poplava kod Bezdana sutra, kod Apatina 06. juna, kod Bogojeva, Bačke Palanke i Slankamena 07/08. juna, i kod Novog Sada 06/07. juna sa tendencijom daljeg porasta do 12. juna.
Prema rečima Mirka Galonje, maksimalni poplavni talas kod Novog Sada očekuje se sredinom juna i biće visok, sigurno viši od 600 centimetara, ali se ne može precizirati konačan nivo, jer će to zavisiti i od količine padavina do tada. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je da su obilne padavine dobre za ozima žita koja se nalaze u fazama nalivanja zrna, kao i za jare ratarske kulture koje su intenzivnom porastu, ali ne pogoduju voću i povrću koji se nalaze u fazi zrenja, jer se smanjuje kvalitet ploda i ometa berba.
Kako je rečeno u RHMZ, trenutni vremenski uslovi, česte padavine i povećana vlažnost vazduha, pogodovale su razvoju korova i biljnih bolesti, pa je zato neophodna primena mera nege i zastite biljaka.Kako je istaknuto, u većem delu zemlje stvorili su se uslovi za infekciju vinove loze plamenjačom i crnom truleži, dok su na voću dugi periodi vlaženja lista stvorili uslove za infekcije plamenjačom i monilijom.
Iz RHMZ su naveli da je u mnogim zasadima jabuke registrovano prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače (ervinije), čadjave krastavosti plodova i crne lisne pegavosti, a pojava bolesti nakon obilnih kiša i grada utvrdjena je i kod šećerne repe, paprike, paradajza i krompira.