Ustavni sud Srbije proglasio je neustavnom odredbu Zakona o parničnom postupku, koja propisuje da stranke pred sudom mora da zastupa advokat.
Odluka Ustavnog suda znači da svako pravno sposobno lice može da zastupa i predstavlja pred svim državnim organima i ustanovama svako drugo fizičko ili pravno lice, uključujući i samog sebe, iako nije advokat, niti pravnik, što znači da od 5. juna građani više nisu obavezni da se u parnicama pojave sa advokatom.
Ustavni sud ocenjuje da u parničnim postupcima pred prvostepenim sudovima građani moraju imati slobodu da sami izaberu ko će ih zastupati i da li će uopšte angažovati pravnog zastupnika. Ustav garantuje građanima pravo na pravnu pomoć, što znači da država mora da im obezbedi besplatnu pravnu pomoć, gde dolazi do nedoumice među građanima zbog činjenice da još nije donet zakon o besplatnoj pravnoj pomoći.
Ovde je neustavnom proglašena odredba Zakona o parničnom postupku, što znači da u svim parnicama građani ne moraju imati advokata, već mogu i sami da se pojave pred sudom. Kada je o krivičnim postupcima reč, okrivljeni moraju imati branioca koji je advokat.