Ako neko učini teško delo protiv bezbednosti saobraćaja, a postoji opravdana sumnja da će nastaviti sa tim, jer je prethodno kažnjavan pravosnažno, policija ima pravo da ga privede, a sudija da ga procesuira po hitnom postupku, izjavio je predsednik Prekršajnog apelacionog suda Zoran Pašalić.
To pravilo važi od 1. marta ove godine od kada je stupio na snagu novi zakon o prekršajima i od tada je oko 12.000 procesuirano po hitnom postupku, što je ogroman broj, rekao je Pašalić,
Taj zakon je sada mnogo rigidniji u pogledu uručenja poziva i sudskih presuda nesavesnim vozačama, koji imaju višestruke prekršaje, rekao je Pašalić , istakavši da sa novim zakonom postoji kompletan uvid i policije na terenu i postupajućeg sudije i u to koliko neko ima prethodnih prekršaja.
Registar prekršajnih prijava se radi od 1. marta, a lice koje ima dosta prekršajnih prijava, kada dođe u dodir sa policijom, odmah će se procesuirati za sve prekršajne prijave, spajanjem predmeta, dodao je Pašalić.
Najčešće prekršaje u saobraćaju prave vozači pod dejstvom alkohola, kao i oni koji upravljaju vozilom u periodu dok im traje takozvana zaštitna mera, jer su prethodno kažnjeni zbog prekoračenja brzine ili vožnje pod dejstvom alkohola, kazao je on i dodao da zakon za njih predviđa oštre sankcije, kaznu zatvora od 15 dana ili novčana kazna od 100.000 do 120.000 dinara.
Rebić je naglasio da su najugroženiji u saobraćaju najmlađi i najstariji građani, sa više od 65 godina.
Kada je reč o učestalosti kontrola saobraćajne policije, Rebić je rekao da u Srbiji više od dva mliona ljudi ima vozačku dozvolu i da nikada ne može biti dovoljno policije da sankcioniše sve prekršaje, ali da ravnomernom raspodelom saobraćajnih patrola na kritičnim mestima policija pokušava da stvori red kod vozača, a tu su i radari koji kontrolišu prekoračenje brzine.