Na razgovore fiksnim telefonom građani Srbije lane su utrošili ravno 7,75 milijardi minuta u zemlji i još 850 miliona minuta pričajući sa inostranstvom. Ipak, prosečan razgovor se, kazuju podaci Republičke agencije za elektronske komunikacije, smanjio na svega 3,04 minuta, a mesečni račun je pao ispod 1.000 dinara.
Kada je o mobilnim telefonima reč, tu već imamo druge mere. U Srbiji, zvanično, ima 10.182.023 korisnika mobilnih telefona. Osim što imamo više ovih uređaja nego stanovnika (na stotinu žitelja dolazi 143 telefona, što je i dalje manje od suseda Crnogoraca), povećava se i trajanje razgovora putem njih.
Čak 10,15 milijardi minuta pričali smo mobilnim telefonom, a ovde je reč samo o odlaznom saobraćaju. - Pojedinačni korisnik je, u proseku, u toku godine razgovarao 997 minuta mobilnim telefonom, što je za 11,9 odsto više u poređenju sa godinom pre, kada je svaki korisnik razgovarao oko 891 minut preko mobilnog telefona - ističu u RATEL-u. Kada se ovo posmatra na dnevnom nivou, u proseku je svaki korisnik svakoga dana protekle godine razgovarao oko dva minuta i 44 sekunde. Prosečan mesečni postpejd račun iznosi 1.715 dinara. Za razliku od priče, slanje SMS poruka beleži pad:CENE FIKSNOG NAJVEĆI broj pretplatnika, kada je reč o građanima, svoje račune za fiksni telefon plaća od 500 do 1.000 dinara. Tako je i kod "Telekoma Srbija" i kod "Oriona". Samo šest odsto pretplatnika "Telekoma" plaća ovaj račun više od 2.000 dinara mesečno, dok je kod "Oriona" ovaj procenat nešto manji od 20 odsto. Kada je reč o preduzećima, najviše njih, i kod "Telekoma Srbija" i kod "Oriona", svoje mesečne račune za fiksni telefon namiruje sa najviše 2.000 dinara. - Tokom 2011. godine poslato je ukupno 9,6 milijardi SMS poruka, pri čemu je svaki korisnik, u proseku, poslao 945 poruka za godinu dana, odnosno 2,6 poruka dnevno - navode u RATEL-u. Cene ovih poruka, pak, raznolike su kod sva tri operatera i zavise od paketa usluga koji se koristi. Primera radi, kada bismo broj poruka pomnožili sa svega jednim dinarom, koliko košta najjeftinija SMS poruka, dobili bismo 9,6 milijardi dinara, ili gotovo 90 miliona evra godišnjeg troška samo na poruke.
A cena je sigurno veća od toga. I dalje više volimo da, bar kada je o mobilnima reč, trošimo samo ono što imamo. Pripejd korisnici i dalje prednjače, ali se udeo pospejd korisnika (onih koji plaćaju mesečne račune po utrošku) povećava i dostiže 36 odsto. Inače, godišnji prihod od telekomunikacija u našoj zemlji porastao je do 1,6 milijardi evra, a najveći deo tog "kolača", 53 odsto, pripada mobilnoj telefoniji. Ono što karakteriše i naše tržište je drastičan rast broja korisnika mobilnog interneta, koji je dostigao 3,8 miliona. U mobilnoj telefoniji povećani su i prihod i broj korisnika, ali je najveći rast zabeležen upravo u prenosu podataka, što praktično znači korišćenje interneta. Tako da i za srpsku mobilnu telefoniju počinje da važi pravilo: manje priče, više interneta...PRIKLJUČAK ZA FIRME PREDUZEĆA mogu da biraju između tri operatera koja nude usluge fiksne telefonije. Naknada za zasnivanje pretplatničkog odnosa kod "Orion telekoma" iznosi 70 evra, kod “Telekoma Srbija” 10.000 dinara, a kod “Telenora” čak 50.847 dinara. Svi iznosi su bez PDV.