Tužilaštvo za organizovani kriminal danas je podiglo optužnicu protiv bivšeg ministra za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića i njegovih saradnika zbog zloupotreba prilikom izdavanja dozvola za red preduzeću Nuba Invest.
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je Tanjug u da je optžnica podignuta nakon što je tužilaštvo, postupajući po naredbi Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, završilo istragu protiv Dulića, njegovog tadašnjeg saradnika ministarstvu Nebojše Janjića i direktora "Puteva Srbije" Zorana Drobnjaka.
U toku dopune istrage sprovedene su sve radnje koje je naložio Viši sud u Beogradu, pa je protiv okrivljenih Dulića, Drobnjaka i Janjića podignuta optužnica kojom im se stavlja na teret izvršenje krivičnog dela zloupotreba službenog položaja, naveo je tužilac.
"Nakon sprovedenog ekonomsko - finansijskog veštačenja, ispitivanja svedoka koje je naložio sud svojom naredbom, kao i svedoka za koje je Tužilaštvo za organizovani kriminal našlo da je to celishodno, zatim saslušanja predstavnika oštećenih javnih preduzeća, pribavljanja opštih i pojedinačnih akata koja su regulisala ovlašćenja okrivljenih i prevođenja pisanih dokaza čije izvođenje je predloženo, Tužilaštvo nalazi da je potvrđena sumnja da su okrivljeni izvršili krivično delo koje im se optužnicom stavlja na teret", precizrao je Radisavljević.
On je dodao da je Tužilaštvo odbilo predloge odbrane da se u toku istrage ponovo sasluša Nebojša Janjić kao i da se preduzmu još neke istražne radnje, jer smatra da su do sada prikupljeni dokazi potvrdili sumnju da su okrivljeni izvršili dela koja im se stavljaju na teret.
Protiv Dulića je polovinom oktobra najpre podignut optužni predlog, ali je tužilaštvo posle proširenja istrage došlo do novih dokaza na osnovu kojih je dve sedmice kasnije podiglo optužnicu koja ga zajedno sa Janjićem i Drobnjakom tereti za teži oblik krivičnog dela zloupotreba službenog položaja za koji je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora.
Specijalni sud u Beogradu je međutim početkom decembra vratio je na tuzilaštvu optužnicu na doradu i naložio mu da se u okviru dopune istrage obavi ekonomsko finansijsko veštačenje radi utvrđivanja visine imovinske koristi i da se na srpski prevedu dokazi iz Slovenije.
Takođe je naloženo da se pribave akti koji regulišu ovlašćenja Dulića, njegovog tadašnjeg saradnika ministarstvu Nebojše Janjića i direktora "Puteva Srbije" Zorana Drobnjaka.
Dulić i ostali se terete da su investitoru "Nuba invest" iz Beograda nezakonito izdali prvo saobraćajno tehničke uslove, potom lokacijske dozvole, zatim saglasnosti i na kraju građevinske dozvole, i pored upozorenja od strane zaposlenih u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja i preduzeću "Putevi Srbije" da za to nisu ispunjeni propisani uslovi.
Izdavanjem zahtevanih dozvola investitoru "Nuba invest" omogućeno je da pristupi izgradnji optičke mreže na putnom zemljištu na državnim putevima kojima upravlja JP 'Putevi Srbije' i to na najvažnijim magistralnim koridorima od Beograda do granice sa Hrvatskom, Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom i Makedonijom, rekao je ranije tužilac Miljko Radisavljević.
Pored toga, u postupku odlučivanja o zahtevima "Nuba invest" oni su tog investitora stavili u povlašćeni položaj u odnosu na sve druge zainteresovane investitore koji su se obraćali istim zahtevima Ministarstvu i "Putevima Srbije", jer su za razliku od njih zahtevali da dostave svu potrebnu dokumentaciju koja je inače i propisana zakonom o planiranju i izgradnji i zakonu o javnim putevima.
Skupština Srbije je 8. oktobra ukinula imunitet Duliću.