Elektroprivreda Srbije zaključila je ukupno oko 110.000 sporazuma o reprogramu duga za električnu energiju, u ukupnom iznosu od sedam milijardi dinara, a pri tom su otpisane kamate od 1,3 milijarde – izjavio je danas pomoćnik direktora za distribuciju u EPS-u Željko Marković.
– Odziv građana je bio zadovoljavajući, ukupan reprogramirani dug za domaćinstva iznosi 3,5 milijarde dinara, a ugovori za drugu polovinu reprograma u istom iznosu duga sklopljeni su s privredom. Pojedinačno gledano, najbolje rezultate po broju domaćinstava s kojima je sklopljen sporazum o reprogra mu ostvarila je Elektrodistribucija u Kraljevu, dok je, što se tiče privrede, najbolje rezultate ostvarila „Elektrodistribucija Beograd„. Marković je istakao da ovog puta neće biti produženja roka za sklapanje sporazuma o reprogramu starih dugova.
- EPS je doneo operativni plan isključenja koji startuje odmah po prazniku i biće pojačana isključenja dužnika, kako građana, tako i privrede – kazao je on.Što se tiče plaćanja, kako je napomenuo Marković, u skladu sa sporazumom koji su kupci sklopili, odnosno broju rata na koji su ugovorili ta dugovanja, rata ide uz račun za struju. – Kada je reč o ukupnim dugovanjima EPS-u, ona iznose oko 100 milijardi dinara i tu je odnos domaćinstava i privrede takođe jednak – po 50 milijardi dinara – rekao je Marković.On je objasnio da je 85.000 kupaca u statusu obustave električne energije, odnosno isključena im je struja. Od pet najvećih dužnika među fizičkim licima, četiri domaćinstva su u Kragujevcu, a jedno u Beogradu. Najveći dug fizičkog lica od 19 miliona dinara zabeležen je u Kragujevcu. Marković je dodao da troškovi ponovnog uključenja struje iznose od 1.440 dinara do 4.512. Govoreći o stepenu procenta naplate, Marković je naveo da su najgori Smederevska Palanka (81,55 odsto), Lebane (85,52 odsto) i Kuršumlija (85,63 odsto).Najveći dužnici su među pravnim licima Rudarsko-topioničarski basen„Bor„ (4,4 milijarde dinara), „Zastava energetika„ u Kragujevcu (tri milijarde dinara), „Petrohemija„ (2,6 milijarde dinara) i „Azotara„ u Pančevu (1,3 milijarda dinara).