Dvadesetu godinu zaredom, u svetu se obeležava Svetski dan slobode medija. Svetske organizacije poručuju da medijski radnici moraju da rade bez straha i da se moraju zaustaviti pretnje kojima su izloženi.
UNESKO od 1997. godine dodeljuje i nagradu „Giljermo Kano“ zaslužnim pojedincima, organizacijama ili institucijama za izuzetan doprinos odbrani slobode medija. Nagrada nosi ime po kolumbijskom novinaru koji je pisao o narko-kartelima i koji je zbog toga ubijen 1986. godine ispred svoje redakcije.
Ovogodišnja dobitnica je novinarka iz Etiopije Rejot Alemu, koja je kritički pisala o političkoj situaciji i socijalnim temama u svojoj zemlji, fokusirajući se na siromaštvo i jednakost polova. Uhapšena je 2011. godine i služi petogodišnju zatvorsku kaznu.
U zajedničkoj poruci generalnog sekretara UN Ban Kimuna i generalne sekretarke UNESKO-a Irine Bokove ističe se da je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za izgradnju slobodnog i demokratskog društva i jačanje prava pojedinaca. Oni su upozorili da je svake godine sloboda izražavanja na udaru novih pretnji, a novinari su često meta nasilja, jer pomažu da se obezbedi transparentnost javnih poslova.
Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić poručio je da je slobodna, pluralistička i nezavisna štampa od ključnog značaja za promovisanje ljudskih prava i dobrog upravljanja.
Centralna manifestacija u organizaciji Uneska ove godine se održava u San Hoseu u Kostariki, od 2. do 4. maja, a glavna tema je "Sigurni da govore: Obezbeđivanje slobode izražavanja u svim medijima", sa posebnim akcentom na sigurnost novinara, pitanja nekažnjivosti i digitalne bezbednosti. Tim povodom Unesko je objavio publikaciju "Pritisci na slobodu: 20 godina Svetskog dana slobode medija", koja sadrži osvrte na početke, pa sve do izazova sa kojima će sloboda štampe biti suočena u budućnosti.