Pre nekih pet godina, nastavnici u Srbiji su mesečno zarađivali oko tri minimalca. Sad je situacija drugačija, njihovo mesečno primanje iznosi oko dva minimalca.
Trećina profesora ne dobija ni ovoliko, jer su tehnološki višak, bez punog fonda časova. Od jeseni će lista prekobrojnih biti još duža, razlog je smanjenje broja učenika koji će pohađati školu. U srednje škole krenuće 7.000 učenika manje, a i generacija prvaka manja je za više od hiljadu učenika. A još kada počne plaćanje nastavnika po broju đaka koje uče, mnogi će se naći u još lošijem materijalnom položaju. Nastavnik početnik danas može da zaradi 40.000 dinara, a kada je razredni starešina i za sobom ima decenije radnog staža plata mu dostiže do 50.000 dinara.
Nastavnici sada primaju 2,2 minimalca, iako je 2008. godine taj odnos bio jedan prema 2,89. U naredne tri godine, trebalo bi da se povećava tako da januara 2016. godine bude ponovo vraćen na tri minimalne zarade, što bi u sadašnjim uslovima bila plata od oko 63.000 dinara. U skorijoj budućnosti prosvetari mogu samo da se nadaju povećanju od oko 240 dinara u oktobru, kada će celom javnom sektoru plate porasti za 0,5 odsto. Zakonom su propisana četiri stepena napredovanja, prema kojima bi prosvetari trebalo da budu plaćeni, ali se to ne primenjuje.
Profesori moraju da idu na seminare, da ne bi ostali bez posla. Za ta usavršavanja nema para, pa ih najčešće sami plaćaju. A onda se zaradom ne napravi nikakva razlika između početnika i ljudi koji imaju iskustvo i koji se usavršavaju.