Od meseca septembra po svemu sudeci će poskupeti meso, mleko, mlečni proizvodi, jaja, grejanje, ulje, brašno, šećer. -Sve zavisi od uspeha poljoprivredne godine, a na nove cene uticaće i poskupljenje struje od 11 odsto.
Struja će, prema procenama, uticati oko 0,8 odsto na opšti rast cena na malo. I grejanje će na neki način pogurati cene, kao i skuplja voda, nafta i naftni derivati - kaže Vladana Hamović, stalni član Naučnog društva ekonomista Srbije. Pa čak i da ne dođe do poskupljenja zbog rasta cena električne energije, budžet građana je naveliko na udaru prethodnih poskupljenja. U proseku za oko 10 do 20 odsto poskupeli su sveže meso, suhomesnati i mlečni proizvodi, a veće su i cene deterdženata, bebi-opreme, sapuna, meda, sokova...
Proizvođači, trgovci i ekonomisti već mesecima tvrde da su cene hrane, pića, sredstava za higijenu i kućne hemije dostigle maksimum i da je svako dalje poskupljenje onemogućeno niskim životnim standardom i visokim troškovima života. Ipak, iako statistika pokazuje da inflacija od početka godine iznosi oko tri odsto, poskupljenja hrane, koja odnosi oko 44 odsto kućnog budžeta, znato su veća.. Recimo, hemijska industrija više od polovine sirovina za svoje proizvode uvozi iz inostranstva, prvo su skočile cene deterdženata i to za nešto više od 10 odsto.
Za 15 odsto skuplje su kreme za lice, farbe za kosu, uvozni gelovi i šamponi, a od početka godine poskupeli su i mlečni proizvodi - jogurt je poskupeo za oko 10 odsto, pavlaka za oko 20, a naglo je poskupeo i med. Ono što sve plaši jeste mogućnost da proizvođači iskoriste višu cenu struje za poskupljenje prehrambenih proizvoda., koje može jedino da spreči rodna godina.