U toku su razgovori između političkih stranaka koji čine vladajuću većinu u vojvođanskom parlamentu i opozicije o okupljanju oko zajedničkog projektakoji bi omogućio izlazak iz krize u koju je Vojvodina zapala posle parlamentarnih izbora 16. marta, kada je vladajuća Demokratska stranka u Vojvodini izgubila podršku birača.
Formiranje nove vladajuće većine bi trebalo da dovede do reorganizacije Vlade Vojvodine. Istina, do kvalitetnih promena jedino bi mogli dovesti novi izbori, ali zbog materijalnih, socijalnih i društvenih prilika reorganizacija Vlade je, po svemu sudeći, mudrije rešenje.
Gledajući s pravne strane sasvim je realno da se promenom vladajuće većine reorganizuje Vlada Vojvodine. Za to je potrebno oformiti većinu od 61 poslanika. Jedini problem mogao bi nastati ukoliko i na jednoj i na drugoj strani bude po 60 poslanika jer se tada ne može ni smeniti vlada, ni sastaviti nova.
Vojvođanska skupština broji 120 poslanika. Polovina je dobila mandat po većinskom izbornom sistemu, polovina po proporcionalnom. DS trenutno ima 52 poslanika, SNS 25, SPS–PUPS–JS–SDPS 12, LSV deset, SVM sedam, SRS dva, NDS pet i DŠ četiri poslanika. Vladajuću koaliciju sačinjavaju DS, LSV i SVM. DS, koji je i dalje najbrojniji, cepa se i praktično će njegovi poslanici omogućiti da se formira nova vladajuća većina od 61 poslanika koja će biti okupljena oko SNS-a i zajedničkog projekta izlaska iz krize.
U formiranju vladajuće većine vodeću ulogu će imati oni koji su poslanički mandat stekli na lično ime, odnosno koji su ušli u parlament po većinskim izbornom sistemu. Takvih u redovima DS-a ima 36, dok je 16 poslanika dobilo mandat po proprocionalnom izbornom sistemu.