Lepo vreme, uz temperature uobičajene za ovo doba godine, poljoprivrednici maksimalno koriste da uberu plodove sa njiva, pripreme zemljište zaoravanjem duboke brazde za proleće, ali i da se pripreme za setvu kultura za koje su sada optimalni setveni rokovi.
Na parcelama gde je zemljište već pripremljeno za setvu, seme pšenice uskoro će biti u zemlji. Sa tim poslovima.uglavnom žure individualni poljoprivrednici iako su sve donedavno govorili da nisu zadovoljni otkupnom cenom koju su dobili ove godine i da neće moći da primene odgovarajuću agrotehniku. Oni koji nemaju mnogo oranica požurili su i da napune čardake kukuruzom jer je njihov rezon- ako su klipovi još vlažni, prosušiće se, a setvu hlebnog žita ipak treba obaviti na vreme.
Stručnjaci u oblasti agrara podsećaju poljoprivrednike da setvu pšenice i ostalih ozimih žita treba po mogućnosti obaviti u optimalnom roku do 5. novembra. Takođe sugerišu da, ako to nisu uradili, posle osnovne obrade zeljišta treba odmah izvrše predsetvenu pripremu i da pri tome vode računa da se ne zbije previše površinski sloj. Nakon setve, kako kažu, najbolja je, ako ne i obavezna, mera drljanje-kako bi se seme dobro prekrilo, odnosno valjanje- kako bi se sačuvala vlaga i ostvario što bolji kontakt sa semenom.
U Poljoprivrednoj stručnoj službi Sombor očekuju da će ratari na području opština Apatin, Sombor i Odžaci, u velikoj meri ispuniti setveni plan. Za ozimu pšenicu on iznosi nešto više od 32.000 hektara.
U sonćanskom “ Mladom borcu u restrukturiranju” od pre dva dana (sreda ) krenuli su u setvu ugovorenog pivarskog ječma na 130 hektara ali i semenske pšenice na 50 hektara, a odradili su već i značajan posao pripreme zemljišta za proleće.
-U iščekivanju da saznamo ko će biti naš novi vlasnik poorali smo i 4o hektara za prolećne kulture . Proizvodnju smo kako vidite ugovorili za svih 306 hektara naše zemlje u vlasništvu, a narednih dana ćemo krenuti i u berbu merkantinog kukuruza na 88 hektara-kaže Zlatan Pavlović, tehnički rukovodilac ove sonćanske firme.